Projekt “Zmieniamy się na Eko” był realizowany w ciągu 2 lat, od września 2021 do końca sierpnia 2023.
Naszym głównym celem było zachęcić migrantów do zmiany swoich nawyków na bardziej eko. Aby to zrobić zorganizowaliśmy blisko 40 wydarzeń o tematyce ekologicznej! Wzięło w nich udział ponad 100 osób!
Odwiedziliśmy wrocławskie muzea
Wycieczki i prelekcje przewodników pokazały nam, jak ważny jest wpływ człowieka na ekologię naszego regionu.
Co ciekawe, wystawa w słynnym Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” po raz kolejny przekonała nas, jak ważne jest dbanie o naturę!
Wystawy ekologiczne przybliżyły nam zasady segregacji odpadów w Polsce, które różnią się od tych obowiązujących w innych krajach. Takie spotkania potwierdziły, jak ważne są naczynia wielokrotnego użytku, racjonalne zakupy ubrań. Zapoznaliśmy się z zasadą "zero waste"
Zorganizowaliśmy 3 wydarzenia plenerowe tzw. "Eko-pikniki"!
Na piknikach eksperci dzielili się poradami na temat ekologicznej uprawy roślin. Każdy mógł wnieść swój wkład w zazielenianie! Ponadto na naszych eko-piknikach dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami z wprowadzania do swoich domów ekologicznych nawyków.
Warsztaty w stylu eko pokazały nam, że nie musimy kupować plastikowych podstawek i kubków do rysowania, możemy je zrobić z improwizowanych materiałów! Uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o ekologii w kreatywnej i przyjaznej atmosferze.
Aby wspierać ekologiczne umiejętności i kreatywność, zorganizowaliśmy konkursy ekologiczne. Uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie dbania o środowisko, opowiadali o swoich eko-podróżach i miejscach do eko-podróżowania w województwie dolnośląskim.
Umieściliśmy “Dzielnik Wrocławski” w naszym biurze, który powstał dla ograniczenia ilości wyrzucanych przedmiotów. Taki dzielnik pomoże dać rzeczom drugie życie. Już większość naszych uczestników chętnie skorzystała z Dzielnika.
To nie wszystkie korzyści wypływające z projektu!
W ramach projektu zorganizowaliśmy wiele ciekawych Eko-wydarzeń takich jak:
- warsztaty kulinarne w stylu Zero Waste,
- proekologiczne prelekcje,
- wspólne sadzenie roślin,
- wycieczki,
- testowanie ekologicznych nowości,
- dołączenie do akcji "daj rzeczom drugie życie",
-pokaz filmów.
Zrealizowaliśmy wiele ważnych działań na rzecz środowiska i nie zamierzamy na tym poprzestać!
Organizatorem projektu jest Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej - jedna z największych polskich organizacji pozarządowych działających w zakresie edukacji i turystyki. Misją fundacji jest wspieranie integracji cudzoziemców w polskim społeczeństwie i kulturze.
Projekt był finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Nowe FIO.