Mamy przyjemność poinformować, że w grudniu 2022 r. zakończyliśmy realizację projektu “Wrocław przeciwko dyskryminacji migrantów”.
Projekt realizowaliśmy od października 2021 r. dzięki wsparciu finansowemu z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Miał on na celu zbadać realną sytuację migrantów i migrantek zamieszkałych na Dolnym Śląsku pod względem przejawów dyskryminacji, uprzedzenia oraz stereotypów związanych z ich “obcym” pochodzeniem.
Naszą uwagę skupiliśmy na obcokrajowcach ze Wschodu (obywatelach Ukrainy, Białorusi i innych krajów). Szczególną uwagę zwróciliśmy na uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r.
W ciągu niemal półtora lata z całym zespołem Instytutu intensywnie pracowaliśmy nad realizacją różnych działań, które były bezpośrednio związane z tym projektem.
Konkurs i szkolenia antydyskryminacyjne
Udało nam się z sukcesem zrealizować niezwykle ciekawy i nowatorski konkurs pod tytułem:
„Migracja bez dyskryminacji”. Dzięki niemu uczestniczki i uczestnicy poczuli się jako dziennikarze/blogerzy i zdobyli nową wiedzę w zakresie przeciwdziałania przejawom dyskryminacji na gruncie narodowości i pochodzenia etnicznego. Konkurs dał szansę podzielić się swoimi doświadczeniami życia w Polsce.
Przeprowadziliśmy szereg bezpłatnych antydyskryminacyjnych szkoleń i spotkań dla obcokrajowców, które były poświęcone ważnym tematom (Pesel i zezwolenie na pobyt w Polsce, legalizacja pobytu, legalna praca, system szkolnictwa i szkolnictwa wyższego w Polsce, opieka medyczna dla cudzoziemców w Polsce), z którymi każdy cudzoziemiec przynajmniej raz spotkał się podczas pobytu w Polsce.
Antydyskryminacyjny raport
Jednym z najważniejszych działań, jakie zrealizowaliśmy w ramach projektu „Wrocław przeciw dyskryminacji migrantów” jest realizacja badań społecznych, którego efektem jest
raport: Aktualna sytuacja migrantów w Polsce. W badaniu wzięli udział sami migranci i migrantki, a także eksperci i ekspertki, którzy na co dzień pracują z cudzoziemcami.
«Przeprowadziliśmy własne badania dotyczące aktualnej sytuacji cudzoziemców w Polsce. Naszym celem była analiza rzeczywistej sytuacji migrantek i migrantów przebywających w kraju, a następnie na podstawie wyników badań pomoc organom państwowym i organizacjom publicznym w korygowaniu ich działań w stosunku do uchodźczyń i uchodźców oraz migrantek i migrantów», - opowiada Prezes Zarządu Polskiego Instytutu Współpracy Obywatelskiej Maksym Wołosewicz.
Wyniki badań były prezentowane przez Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej oraz opublikowane na naszych stronach internetowych i w social mediach.
Przeczytaj więcej.
Artykuły o prawach i problemach migrantów w Polsce
W ramach projektu napisaliśmy wiele artykułów poruszające bardzo ważne tematy dla obcokrajowców planujących przeprowadzkę do Polski lub już tu mieszkających. Szczególną uwagę poświęciliśmy tematyce uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy przybyłych do naszego kraju z powodu agresji rosyjskiej.
Cieszymy się, że ogromnym zainteresowaniem cieszy się nasz blog, na którym publikujemy bieżące informacje o projekcie. W 2022 roku liczba unikalnych użytkowników na naszych stronach wyniosła łącznie ponad 1 milion 84 tysięcy UU (według danych Google Analytics).
“Skuteczna realizacją projektu Wrocław przeciwko dyskryminacji migrantów pozwoliła nam zbadać i określić kluczowe problemy, z którymi borykają się cudzoziemcy w Polsce, ale również znacznie wzmocnić wiedzę o swoich prawach wśród samych obcokrajowców” - komentuje koordynator projektu Kateryna Shvydka.
Więcej informacji o zrealizowanych działaniach oraz raport z antydyskryminacyjnych badań można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz na Dobrym blogu o Polsce.
Projekt „Wrocław przeciw dyskryminacji migrantów” był finansowany z programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG”.