Czy cudzoziemcy spotykają się z dyskryminacją?
Odpowiedzi ekspertek i ekspertów są rozczarowujące – ich zdaniem problem dyskryminacji migrantów w kraju istnieje, a sami cudzoziemcy spotykają się z dyskryminacją często (71,4%), lub rzadko (28,6%).
Zdecydowanie lepiej sytuację oceniają sami migranci. Ponad 55% stwierdziło, że nigdy nie doświadczyło takiego problemu, a 31,5% spotyka się z nią, ale rzadko. Jednocześnie 11% migrantek i migrantów wielokrotnie borykało się z tym problemem.
Jakie są najczęstsze obszary występowania dyskryminacji?
Zgodnie z wynikami badania okazało się, że najczęściej odwiedzający mogą napotkać problemy w miejscach publicznych (40,4%), a także w zakładzie pracy (30,3%). Dość rzadko takie sytuacje mają miejsce w instytucjach państwowych i samorządach (13,5%).
Cudzoziemcy spotykają się z dyskryminacją w różnych miejscach:
Jak sytuacja wygląda po 24 lutego 2022 roku?
Po 24 lutym 2022 roku do Polski przybyła ogromna liczba uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. Z jakim nastawieniem Polaków spotykali się w pierwszych miesiącach po wybuchu wojny i jak wygląda ich sytuacja obecnie? Na podstawie odpowiedzi ekspertek i ekspertów można zauważyć, że po znacznej, ale krótkotrwałej „odwilży” w nastawieniu do przyjechającym, sytuacja uległa zmianie na gorsze. Migrantki i migranci ze Wschodu są bardziej dyskryminowani niż przed wybuchem wojny.
"Poprawiła się chwilowo sytuacja migrantów ukraińskich i jednocześnie pogorszyła sytuacja migrantów białoruskich czy rosyjskich. Obecnie sytuacja migrantów ukraińskich zaczyna się pogarszać ze względu na zewnętrzne objawy kryzysu"- stwierdził Bartłomiej Potocki, dyrektor Instytutu Praw Migrantów.
Jak przeciwdziałać dyskryminacji?
Zgodnie z uzyskanymi wynikami, 39,8% badanych uczestniczek i uczestników są zdeterminowani do walki z dyskryminacją poprzez znajomość swoich praw i gotowość do korzystania z nich. 19,3% liczą na pomoc prawników i polityków.
Zdaniem cudzoziemców: "Całkowitego wykluczenia nie da się, ale można ograniczyć. Poprzez imprezy kulturalne (kultura białoruska, ukraińska), przyspieszenie procesu rozpatrywania kart pobytu, imprezy integracyjne (darmowe kursy językowe, bezpłatne wycieczki po mieście) ."
Większość ekspertek i ekspertów (57,1%) są przekonani, że dyskryminację można pokonać, ale to będzie to trudno zrobić.
W Polsce wciąż nie ma jednej instytucji odpowiedzialnej za realizację kompleksowej polityki antydyskryminacyjnej. Te kompetencje są rozdzielone między różne instytucje, na przykład:
Państwowa Inspekcja Pracy
Dotyczy naruszeń w zakładzie pracy gdy pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę.
Adres jest zależny od danego okręgu.
Rzecznik Praw Obywatelskich
Biuro Pełnomocnika Terenowego RPO. Zajmuje się sprawami z województw dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego. Adres: ul. Wierzbowa 5, 50-056 Wrocław tel. (71) 34 69 100 e-mail: wroclaw@brpo.gov.pl
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Zespół do Spraw Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii
Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych
Ul. S. Batorego 5, 02-591 Warszawa, tel. (22) 601 15 48, 601 15 38, 601 41 36
e-mail:zespol.rasizm.dw@mswia.gov.pl, www.mswia.gov.pl
Analizując odpowiedzi uczestniczek i uczestników badania, można stwierdzić, że w celu ułatwienia integracji migrantek i migrantów w Polsce, można zorganizować różne wydarzenia kulturalne, podczas których migranci mogą poznać „zasady” życia w Polsce i lepiej poznać Polaków. Ważnym punktem w „walce z dyskryminacją” jest także podnoszenie profesjonalizmu i jakości pracy organów państwowych, które na co dzień pracują z migrantami.
👇 Niżej opublikowaliśmy pełny raport z naszego badania 👇