W 2020 roku dostaliśmy rekordową ilość aplikacji - powyżej 120, większość z nich było składane przez obywateli Białorusi, ale również Ukrainy, Rosji. Niestety, nie mieliśmy możliwości przyjąć wszystkich chętnych. Na jedno miejsce przypadało 5 osób. Szczęściarze, którzy trafili do projektu dostali darmowe wsparcie wizowe oraz pomoc w uzyskaniu karty pobytu na cały okres studiów.
(RU) Подробнее на русском языке
Dobry Start w Polsce pomaga przeprowadzić się do Polski, oswoić się z nowym miejscem. Praktyczne lekcje obejmują informacje o procedurach legalizacji, zatrudnienia, prowadzenia własnego biznesu. Słuchacze dostają wiedzę na temat opodatkowania i edukacji w Polsce, uczą się jak napisać CV i gdzie szukać pracy. Poszerzają krąg znajomości oraz zapoznają się z polską kulturą, historią i tradycjami. Słuchacze dostają wsparcie personalnego mentora i możliwość zakwaterowania w naszym colivingu Travel House na pierwszy tydzień-dwa po przybyciu.
Duże zainteresowanie wśród interesariuszy oraz pozytywne opinie uczestników przyciągają najwięcej uwagi mediów polskich i zagranicznych. Oto najciekawsze publikacje na ten temat:
Media internetowe:
Citydog.by - artykuł o życiu migrantów w Polsce i o programie Dobry Start w Polsce. Tekst w języku rosyjskim.
34mag.net - Popularny portal dla młodzieży opowiada o tym, jak najłatwiej zamieszkać w Polsce i dlaczego projekt Dobry Start w Polsce to najlepszy wybór. Tekst w języku białoruskim.
“Салiдарнасць” - jakie problemy i wyzwania najczęściej napotykają przybysze z Białorusi, oraz jakie możliwości do ich rozwiązania daje projekt Dobry start w Polsce. Tekst w języku rosyjskim.
Hrodna.life - Projekty Dobry start w Polsce i Travel House w obszernym artykule białoruskich dziennikarzy. Tekst w językach białoruskim i rosyjskim.
Бинокль - Opinie uczestników edukacyjnego projektu Dobry start w Polsce. Tekst w języku rosyjskim.
Вечерний Бобруйск - Zestawienie najciekawszych faktów o Polsce i programie Dobry start w Polsce. Tekst w języku rosyjskim.
W październiku 2020 roku Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej odwiedził znany wrocławski bloger Vitalii Miroszniczenko. Razem z nim nagraliśmy reportaż o naszej fundacji, projektach, uczestnikach i ich opinie. Opowiadaliśmy o Wrocławiu, jego atrakcjach. Film można obejrzeć pod poniższym linkiem.
Media drukowane, które pisały o nas:
Народная воля (Białoruś, №84, październik 2019 roku), tekst po rosyjsku. Wzmianka o edukacyjnym projekcie dla obcokrajowców „Dobry start w Polsce”.
УзГорак (Białoruś, №86, 2019 rok), tekst po rosyjsku. Wzmianka o projekcie „Dobry start w Polsce”.
Наша история. (Białoruś, №16, strona 73, 2019 rok), tekst w języku białoruskim. Wzmianka o edukacyjno-integracyjnych projektach Polskiego Instytutu Współpracy Obywatelskiej.
Белорусы и рынок. (Białoruś, №40, 26 października 2019 rok), tekst po rosyjsku. Wzmianka o projekcie „Dobry start w Polsce”.
С программой "Хороший старт в Польше" никогда не скучно - в течении месяца ребята приняли участие в практических лекциях...
Opublikowany przez Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej Czwartek, 14 stycznia 2021